HISTORIE – šestý díl

1948-1953 – 6. díl

Sportovně nadšeného ducha v mužstvu hrajícím na jaře 1948 I.A třídu (sezonu předtím obsadili 9. místo tabulky) podporoval všestranně zkušený výbor oddílu v čele s dr. Kaválkem (Šorel, Jeník, Karoušek, Nouza, Hampl, Posel, Čížek, Nepraš, Machek, Ledecký, Štěpánek, Pernička, Zdvihal a Kliment). Přibyli nový funkcionáři: Janák, pokladník Drexler. Je to doba sjednocování tělovýchovy – oddíl se stává členem TJ Slavoj Stará Boleslav a jeho cílem je pokračovat v bohaté tradici S.K.

Mužstvo postoupilo do nově zřízené Oblastní divize odd. Sever. Byla to výborná soutěž, v níž se v podzimním kole umístilo na ř. místě. Bohužel se tato soutěž hrála jen jednokolově a po reorganizaci byl oddíl přeřazen do I.A třídy. 

Jedním z památných utkání té doby je zápas s Ďáblicemi, v němž na hřišti Ďáblic za stavu 6:3 pro Boleslav spadla branka 10 minut před koncem. 
Hodný zmínky je také zápas s Čechií Karlín, v němž Boleslav remizovala 1:1 před 2500 diváky.

V mužstvu těchto let bojovali:

Brankáři – Dlouhý, Dočkal, Hrádek, Jenčík, Cabroch, Dvořák.
Obránci – Stránský, Kipta, Fejfar, Krupička, Košťál, Zahradník, Žižka.
Záložníci – Borecký, Veselý, Ontl, Senecký, Honzátko, Macháček.
Útočníci – Boháč, Rákosník, Lešner, Bláha, Kabát, Kosař, Vegner, Zalabák, Sibera, Petrové, Voženílek, Kubišta, Bodlák, Šulc, Zeman, Irák, Burcal.
Trenéři – Beránek, Ženíšek, Bradáč.

V sestavě se objevili i mladí hráči – Kišari, Zandálek, Procházka, Brůžek

Oddíl kopané TJ Slavoj Stará Boleslav se ocitá k velké nelibosti všeho členstva ve třetí třídě, odkud se pracně během dalších let probojovává přes II. do I.B třídy. 

Jedním z vavřínů, jež přinesli boleslavští fotbalisté svým příznivcům bylo i památečné vítězství nad Lysou n.L. 18. října 1953
Nic nepomohlo toužebné spoléhání na zhroucení Staré Boleslavi. Škodlivé vlivy všech podvratných živlů rozplašil a zažehnal náš nejstarší brankář, zakládající člen Vilda Wittberger, který přijel do Lysé se svým stoletým parapletem a historickou viržinkou, kterou měl schovanou od založení naší kopané roku 1912, aby ji vykouřil na počest vítězství. A jeho pověstný deštník, vskutku jako by měl čarodějnickou moc, zapudil ze hřiště všechny příšery a zlé duchy a co nezmohl deštník, dokonala viržinka, její kouř, účinější než kadidlo, dokonale zničil to, co mělo vykouzlit naši porážku.

Měli byste vidět tu radostnou tvář a zářící zraky našeho Vildíčka, jak sledoval výkony našeho mužstva až ke konečnému úspěchu. Nepochybujeme, že on, jako starý gólman, jistě nějakým hypnotickým, nebo spíš sugestivním vlivem zapůsobil na Žižku, že odvrátil nebezpečné střely a pustil jen jedinou, kterou by nechytil nikdo jiný. A o přestávce to byl opět Vilda, který několika říznými slovy dodal kuráže našemu mužstvu, jako dobrý otec svému potomstvu.

Pár vystřižených momentů z tohoto zápasu
V 6. minutě je sražen Voženílek, trestný kop ze 30m kope Boháč. Dlouhý rozběh, bomba a žlutý balón letí přímo pod břevno do sítě – je vyrovnáno 1:1. Hledište se rozšumělo podivem nad střeleckou ukázkou. Jsme stále v útoku leč Březina na 1. spoji si. počíná jako začátečník a dřízl rychlého Ontla na 1. křídle. Březina je na své mládí neobyčejně pomalý a bojácný, hraje příliš vzpřímeně bez prohnutí v kolenou, takže nemá potřebné vybalancování a je soupeřem snadno vyšinut z dráhy nebo jinak odstaven.

Voženílek byl pohyblivý, ale měl příliš silné zadáky proti sobě. Krupička dělal co mohl, zastínil o 15 roků mladšiho Březinu o celou třídu. Ve 28. minutě spáchala obrana Lysé „ruce“ za sebou. Rozhodčí trestal jen tu druhou, ale bylo to důležité. Blízko postranní lajny kopal Boháč trestný kop, podal vysoký míč před bránu, kde se vynořil mezi nakupenými hráči Lysé Vašek Krupička a umístěnou hlavičkou usměrnil do domácí sítě. Vedeme 2:1.

Petr se zaskvěl několika „nůžkami“ a rozvrátil střed útoku Tatranu. Je již 37. minuta, trestný kop asi ze 40 metrů proti Tatranu. Boháč, mající dnes dobrou mušku, se rozebíhá k ráně, vysoký míč prudce letí a obloukem zapadá do opačného rohu domácí branky, kam pozdě přibíhá její ochránce. Již je to 3:1 pro Starou Boleslav.

Sdílet:

Email
Facebook

Nejnovější příspěvky

V sobotu do Bousova

V sobotu 25. května vyjíždíme do Dolního Bousova, kde se utkáme s momentálně šestým týmem tabulky Dolnobousovský SK. Výkop 17:00!S

V sobotu doma proti Úvalům

V sobotu 18. května hrajeme doma, kde se utkáme s momentálně pátým týmem tabulky SK Úvaly. Výkop 10:15!S Úvaly jsme