HISTORIE – první díl

1898-1912

Minulé století se zvolna chýlilo ke konci. život našeho městečka byl zdánlivě tichý a klidný až k jednotvárnosti. Obyvatelstvo v počtu necelých tří tisíc lidí mělo své ustálené životní formy. Byla tu mládež, které se nelíbilo kráčet vyšlapanými cestičkami. A boleslavští kluci měli vždy silné sklony k rušným hrám, skotačení a pranicím. Party z mostu, Dolíku, Prameňáci, Písečáci, Průhoňáci a Cihelňáci od Starého Labe měli nespočet příležitostí k pěstování tělesné zdatnosti. Každý Boleslavský kluk byl výborným běžcem – úniky z cizích zahrad vyžadovali sprintery a překážkáře.

První parta Toníka Černého

Prvním domácím propagátorem kopané byl cukrářský dělník Antonín Černý. Jako mladý chlapec uviděl v Praze fotbalový zápas a navždy propadl kouzlu této hry. S lítostí pozoroval, jak na louce pod Parkánem nebo na cvičišti u lesa trénují boleslavští studenti, ale v neděli odcházejí kopad do Brandýsa. Bylo jich sedm, na jedenáctku to sice nestačí, ale což by se k nim nemohlo vybrat několik hochů z Boleslavi, způsobilých ke kopané a založit samostatný klub doma? Černý byl prvním, kdo přivezl kožený míč do našeho města, shromáždil potřebný počet hráčů a organizoval nepravidelné tréninky na cvičišti. Když byli hoši již trochu obeznalí s kopanou, podnikali zájezdy do okolí. Několikráte byli v Lysé n.L., kde utrpěli vysoké porážky, ale to jim na chuti neubralo a hrálo se vesele dál. Toto přípravné období trvalo asi od r. 1904 do r. 1910. Zatím vyrůstali školáci, kteří si také oblíbili fotbalový sport, naučili se mu a tak mohla konečně průkopnická parta Toníka Černého pomýšlet na založení organizovaného klubu v Boleslavi.

O velikonocích r. 1911 se konalana louce u Hluchova jakási generální přehlídka fotbalových nadějí. Byl uspořádán cvičný zápas dvou mužstev, nahodile sestavených ze seniorů i juniorů, kde hrálo na obou stranách po patnácti hráčích. Skóre bylo divoké, za stavu 16:10 se přestaly počítat góly. Na výsledku nezáleželo, šlo jen o důkaz, že je zde dostatečný materiál pro hřiště. A to rozhodlo.

5. června 1912

Začátkem června se na staroboleslavském náměstí sešli všichni, kterým fotbal učaroval. Společně se vydali na louku u Houštky, kterou si předtím vyhlédli jako vhodnou pro založení hřiště. Louka byla neprodleně najata a 5. června 1912 na ustavující „valné hromadě“, za přítomnosti 12 zakládajících členů, byl ustanoven vytoužený S.K. Stará Boleslav. Zakládajícími členy byli: Černý, Eifler, Řezníček, Herčík, Boháč, Wittberger, Štorch, Jarý, Beránek, Ledecký, Haml, Binder. Zároveň byl odsouhlasen úbor mužstva: bílá košile s červenou hvězdou na levé straně , černé trenýrky a štulpny.

Činnost klubu se rozjela na plné obrátky. Byla sestavena dvě mužstva k tréninkům, zakoupeny míče, na hřišti byla posečená tráva, červeno bíle natřeny branky a začalo se slavnostně s tréninkem. Nastali nám zlaté časy, krásné chvíle jsme prožívali na našem hřišti, kde se v letních podvečerech tak pěkně trénovalo …

Po několika týdnech bylo domluveno první přátelské utkání  14. srpna 1912 s Brandýsem.

Napoprvé hrála Boleslav dobře, nepodlehla depresi, udržujíc otevřenou hru proti tak silnému soupeři. Jedinou branku Boleslavi vstřelil dělovou ranou Prokop Kříž. Zápas skončil za dobrého soudcování p. Šimka, vítězstvím Brandýsa 7:1.

Sestava:
GOAL: Wittberger
BACKS: Berger, Řezníček
HALVES: Jarý, Černý, Machalický
FORWARDS: Štorch, Hampl, Karousek, Kříž, Vokoun.

Sdílet:

Email
Facebook

Nejnovější příspěvky

V neděli do Čáslavi

V neděli 9. června vyjíždíme do Čáslavi, kde se utkáme s momentálně desátým týmem tabulky FK Čáslav „B“. Výkop 17:00!S