HISTORIE – čtvrtý díl

1936-1938 – 4. díl

Začátek roku 1936 byl ve znamení mohutného nástupu boleslavských hráčů usilujících o umístění na prvním místě tabulky. Již první zápas skončil vítězstvím 5:2 nad Prahou 8, další 2:0 nad Prosekem. Boleslavské mužstvo kráčelo od vítězství k vítězství a dne 12. května se poprvé usadilo na prvém místě tabulky.

Podle vyprávění tehdejšího hráče Krumpolce – Flory, odehrál se jeden z nejtěžších zápasů na hřišti SK Roudnice. Roudničtí, velkou měrou doprovázeni finančním příslibem boleslavského rivala Čecho Košíře, se pustili do boleslavských s velkým zápalem a již v začátku utkání vedli v poměru 2:0. Nakonec však přece jen slavilo úspěch umění a bojovnost našich hráčů, kteří zvítězili 3:2.

Úsilí boleslavských hráčů bylo korunováno úspěchem – postupem do divize. Konečná tabulka 1.A třídy středočeské župy – na prvním místě S.K. Stará Boleslav se ziskem 31 bodů a konečným skóre 64:33. Stojí také za to vypsat tehdejší účastníky této soutěže:

1) SK Libeň
2) Union Žižkov
3) Bohemians Praha
4) Čechie Karlín
5) Nuselský SK
6) Sparta Košíře
7) Meteor 8
8) S.K. Stará Boleslav
9) Sparta Kladno
10) Rapid Praha
11) Viktoria Nusle
12) Slavoj 8
13) Kolín
14) SK Nusle

První zápasy nové soutěže pro nás neskončily nikterak dobře. Např. po 8. kole bylo naše skóre nepříznivé 13:26 a s pouhými dvěma body jsme byli na předposledním místě. Podzimní kolo skončilo pro St. Boleslav vysokým vítězstvím nad Nuselským SK v poměru 6:0. O branky se tehdy rozdělili: Krumpolec 2, Šimek, Vimr, Kettner a Kolář po jedné.St. Boleslav skončila se ziskem devíti bodů na 11. místě.

I první kolo roku 1937 bylo ve znamení střídavých úspěchů. Pro tuto sezónu však boleslavští hráči svou divizi udrželi se ziskem 21 bodů.

Z denního tisku dne 30.3.1938

Každý klub nese velmi trpce porážku v mistrovském zápase. Nejsou řídké případy, kdy se vina svaluje ne na slabý výkon mužstva, nýbrž na rozhodčího. Ten má být obětním beránkem. Proto je tím radostnější, jestliže se může psáti o poraženém, který nejenže uznává zaslouženou ztrátu dvou bodů, ale ještě chválí bezvadný výkon rozhodčího. Takový případ patří za rámeček. Chcete vědět, který klub to je a kdo je ten šťastný rozhodčí? Stará Boleslav, poražená v neděli v divisním utkání na vlastní půdě od Bohemians za rozhodcování inž. Turšnera. A aby byl správně dokreslen celý obraz tohoto vzorného zápasu, nutno dodati, že i obecenstvo se Staré Boleslavi se chovalo bezvadně.

Je mnoho těch, kteří se zasloužili o tuto nejslavnější dobu boleslavské kopané. Vždyť tehdejší středočeská divise byla vlastně druhou nejvyšší soutěží v ČSR. Proto si připomeňme alespoň některé z tehdejších boleslavských borců: Dlouhý, Dočkal, Flosman, Stránský, Beránek, Novotný, Honzátko, Krumpolec, Chlapec, Bednář, Kosař, Kettner, Vimr, Boháč, Krupička, Čáp, Šofr, Novák, Borecký, Čvančara, Lezska, Kadeřábek, Roskovec, Kopejsko, Faulant, Charamza, Veselý. Jistě to nejsou všichni, ale jsou to ti, co se nejvíce zapsali do paměti těm, kteří se s námi podělili o své vzpomínky na nezapomenutelnou kapitolu boleslavské kopané. 

Sdílet:

Email
Facebook

Nejnovější příspěvky

V neděli do Čáslavi

V neděli 9. června vyjíždíme do Čáslavi, kde se utkáme s momentálně desátým týmem tabulky FK Čáslav „B“. Výkop 17:00!S